Gdzie oglądać Wyścig / Rush Lektor PL  Online CDA, zalukaj, kinomaniak
Rok produkcji2013
ReżyserRon Howard
ScenariuszPeter Morgan
Ocena7,9
JęzykLektor PL
Czas trwania2 godz. 3 min.
Oryginalny tytułRush
Pokaż więcej szczegółówUkryj szczegóły

Gdzie oglądać Wyścig / Rush Lektor PL Online CDA, zalukaj, kinomaniak

09 Sierpień 2018 Biograficzny, Sportowy, Dramat
  • 0

„Rush” (ang. tyt.) jest dla mnie czymś oczywistym do obejrzenia, ale pewnie nie dla wszystkich. Ponadto zebrałem trochę materiałów na temat faktów dziejących się w filmie, więc ci co oglądali, też znajdą coś dla siebie w tej recenzji. Czemu „Wyścig” jest taki obowiązkowy? Niewiele jest filmów o Formule 1, tym bardziej niewiele jest tak dobrych filmów o sporcie w ogóle. Zagłębiając się w teksty na temat odwzorowania rzeczywistości w „Rushu”, też nie jestem zbytnio rozczarowany. Nie jest to jakoś moja ulubiona produkcja, lecz wiele argumentów za nią stoi. Jedziemy.

Opis i fakty

Film rozpoczyna się sceną startu na wyścigu. Najpierw słyszymy przemyślenia Nikiego Laudy, żeby później poznać Jamesa Hunta – ale już w trochę innych okolicznościach. Ten drugi trafia ranny do szpitala i opowiada swoją teorię w kwestii „Dlaczego kierowcy Formuły 1 mają powodzenie u kobiet?”. Obraz obu panów mamy już nieco w głowie zarysowany i tak przenosimy się na tor Formuły 3 w celu obejrzenia pierwszego emocjonującego wyścigu. Jest to początek filmu oraz wielkiej rywalizacji między dwoma zawodnikami.


Przeglądając informacje odnośnie „Rush” i prawdziwych faktów trzeba przyznać, że idą w miarę ze sobą w parze. W największym skrócie mówiąc, przesadzona jest sama rywalizacja między Laudą a Huntem, ale jest to dość zrozumiałe – bez tego filmu by nie było. Ponadto, jak donosi angielska wiki, żona Nikiego po wypadku była w o wiele gorszym stanie. James nie pobił żadnego dziennikarza. Poza tymi rzeczami niemal wszystkie rzeczy w filmie się zgadzają. Zachęcam do obejrzenia linka u dołu tej recenzji. Przedstawione są tam zdjęcia aktorów oraz prawdziwych osób. Naprawdę widać spore podobieństwo.

Niki Lauda jest Austriakiem, trzykrotnym mistrzem Formuły 1 oraz przedsiębiorcą. Pierwsze mistrzostwo wywalczył w 1975 – co jest pokazane w filmie. W 1976 ma tragiczny wypadek, w którym zostaje ciężko poparzony. Wtedy trwa też jego rywalizacja z Huntem. Kolejne puchary wygrywa w 1977 oraz 1984. Pod koniec lat 80 założył swoje linie lotnicze (Lauda Air) i właśnie tym m.in. zajmował się na swojej „wcześniejszej emeryturze”.

James Hunt to Brytyjczyk, największy rywal Laudy, kobieciarz i pracownik BBC. Jednokrotnie udało mu się wywalczyć mistrzostwo w Formule 1. W jednym z wywiadów przyznał, że przespał się z 5000 kobiet. Nie ważne czy mu będziemy wierzyli – był Playboyem. Po karierze sportowej zatrudnił się w BBC. Umarł bardzo wcześnie, bo w wieku 45 lat na zawał serca.Moja opinia

Film zaczyna się rywalizacją i nią kończy. Wszystkich emocji, których możemy doznać w trakcie oglądania sportu, tutaj jest multum. Myślę, że nawet osoba mało zainteresowana wyścigami będzie śledziła wszystko uważnie. Oczywiście znajdą się ci, co im się nie spodoba. Pytanie klucz jest takie: Co temu filmowi brakuje? Ja nie znam odpowiedzi na to pytanie. Może warto by coś dołożyć w fabule, jakiś wątek, nie wiem. Wszystko zdaje się być dopracowane do końca.

Myślę, że zacząłem bardzo pozytywnie o „Wyścigu”. Nie bez powodu. Natomiast nie należy on do moich faworytów, jak wcześniej mogłem wspomnieć. Na największą uwagę, poza ukazaniem rywalizacji, zasługują wspaniałe zdjęcia złączone montażem. Barwy nasycone kolorami już od początku zwracają na siebie uwagę. Wykorzystanie owej kolorystyki jest bardzo oryginalne, ponieważ ciężko gdziekolwiek znaleźć podobną. M.in. z tego powodu, jak sądzę, film ten dostał nagrody za montaż. Uhonorowało go British Academy Film Awards oraz Boston Society of Film Critics w tej kategorii.

„Rush” dostaje u mnie znaczek „Polecam”, ponieważ jest to najprawdopodobniej najlepszy film o Formule 1, jaki do tej pory wyprodukowano. To nie jedyny powód. Bardzo dobrze się to ogląda po prostu. Nie znam niestety innych produkcji w tym temacie. Słyszałem jedynie o „Grand Prix” z 1966. Może warto? Niech się ktoś wypowie.

Źródła i ciekawe strony:

„Rush”: True Story vs Movie

Rok produkcji:2013
7,9